Margrethe Vestager skifter jobbet som konkurrencekommissær i EU, ud med en post som næstformand for EU-Kommisionen. Dermed kan hun se frem til en årlig løncheck på 2,12 millioner kr. i de kommende fem år
Brikkerne om de fem topposter faldt på plads tirsdag aften og med en meget tilfreds Margrethe Vestager: »Jeg er meget, meget glad. Jeg synes, at det er fantastisk godt arbejde, som er leveret fra dansk side, at en dansker kan være så højt repræsenteret,« lød det tirsdag aften fra Margrethe Vestager selv, da hun i fællesskab med statsminister Mette Frederiksen afholdt et pressemøde.
Margrethe Vestager var den liberale gruppe ALDE’s kandidat til posten som formand for kommissionen, men denne post er Tysklands forsvarsminister Ursula von der Leyen i stedet nomineret til. Von der Leyen var ikke officiel kandidat til posten.
Hollandske Frans Timmermans er også indstillet som næstformand, da kommisionen i den kommende valgperiode vil køre med to første-næstformand. Timmermans har i forvejen besat en rolle som første-næstfomand siden 2014.
Belgiens fungerende premierminister, Charles Michel, bliver EU-præsident.
Chefen for Den Internationale Valutafond, Christine Lagarde, indstilles til posten som chef for Den Europæiske Centralbank (ECB). Før franskmanden kan få posten skal ECB’s Styrelsesråd og EU-Parlamentet involveres.
Før Martrethe Vestager – og alle andre – kan vide sig sikre, skal EU-Parlamentet godkende hende ved en afstemning, som EU-traktaten foreskriver.